بیمه شخص ثالث

 

آنچه بعنوان نکات بیمه ثالث در اینجا توضیح دادیم به شما کمک خواهد کرد، با مهم‌ترین موضوعات در بیمه ثالث خود آشنا شوید تا بنا بر شرایط بتوانید بهترین بهره را از آن ببرید.

1- با انتقال مالکیت خودرو هم تخفیف بیمه ثالث خود را از دست ندهید

اگر جزو رانندگانی هستید که بسیار محتاط رانندگی می‌کنید و مشمول تخفیف بیمه شخص ثالث شده اید، لازم است بدانید بر اساس اصلاحیه جدید بیمه شخص ثالث،‌ اگر شما خودروی خود را به شخص دیگری بفروشید می‌توانید تخفیف بیمه ثالث خود را به خودروی مشابه متعلق به خود یا بستگان درجه اول (شامل همسر، پدر، مادر و فرزندان) منتقل کنید. به طور مثال اگر خودرویی که فروخته‌اید، خودروای چهار سیلندر مثل پراید باشد، تخفیف بیمه شخص ثالث خود را می‌توانید به خودروی چهار سیلندر دیگری مثل پراید، پژو 206 یا تیبا که متعلق به خودتان یا بستگان درجه اول شما است، منتقل کنید.

2- کروکی سازشی راهی برای دریافت سریع خسارت

یکی از مهم‌ترین نکات بیمه ثالث، این است که اگر شرایط زیر موجود باشد، برای دریافت خسارت بیمه ثالث لزومی به مراجعه به مراجع قضایی برای بررسی خسارت نیست و با در دست داشتن کروکی افسر پلیس می‌توانید به شرکت بیمه مراجعه و خسارت خود را دریافت کنید:

  • چنانچه در زمان حادثه راننده مقصر و راننده آسیب دیده هر دو بیمه شخص ثالث و گواهینامه معتبر داشته باشند.
  • چنانچه خسارت وارد شده فقط خسارت مالی باشد و میزان آن بیش از تعهد شرکت بیمه در بیمه نامه راننده مقصر نباشد.
  • چنانچه دو طرف نسبت به حادثه و میزان خسارت توافق نظر داشته باشند.
  • چنانچه هم راننده مقصر و هم راننده آسیب دیده با در دست داشتن بیمه نامه شخص ثالث مقصر حادثه به شرکت بیمه مراجعه کنند.

3- اگر خودروی شما دچار خرابی، عیب یا فرسودگی شده باشد به سرعت آن را تعمیر کنید

اگر بروز حادثه رانندگی در اثر معایب خودروی شما مانند فرسودگی، نداشتن چراغ در شب، شکستگی شیشه جلوی خودرو، فرسودگی لاستیک و مواردی مانند این باشد، بیمه خسارت را به فرد زیان‌دیده پرداخت می‌نماید اما بر اساس قانون می‌تواند خسارت پرداخت شده را از شما به عنوان بیمه‌گذار دریافت نماید.

4- در چه مواردی مشمول بازیافت خسارت بیمه شخص ثالث‌ می‌شوید؟

از جمله مهم‌ترین نکات بیمه ثالث که دانستن آن خالی از لطف نیست، این است که در مواردی شرکت بیمه می‌تواند بعد از پرداخت خسارت به شخص ثالث، مبلغ پرداخت شده را از شخص بیمه گذار (مقصر حادثه) دریافت کند. در موارد زیر بیمه‌گر‌ می‌تواند به‌عنوان جانشین زیان‌دیده به بیمه‌گذار مراجعه و تمام یا بخشی از خسارت پرداخت شده به زیان‌دیده را از او دریافت دارد:

  • چنانچه ثابت شده باشد زیان وارده از جانب راننده از روی عمد بوده است.
  • چنانچه راننده مقصر در حین رانندگی مواد مخدر، روان‌گردان یا مشروبات الکلی استفاده کرده باشد.
  • چنانچه خودرو توسط راننده مقصر حادثه به سرقت رفته باشد و یا راننده از مسروقه بودن آن مطلع باشد.
  • چنانچه راننده گواهی‌نامه معتبر نداشته باشد یا گواهی‌نامه او متناسب با وسیله نقلیه نباشد.

5- می‌توانید به عنوان وثیقه از بیمه‌نامه ثالث خود استفاده کنید

یکی از نکات بیمه ثالث این است که طبق ماده 21 قانون اصلاح قانون بیمه شخص ثالث، بیمه‌نامه‌های شخص ثالث مانند اسناد رسمی‌ می‌توانند بعنوان وثیقه در اختیار محاکم قضایی قرار گیرد. البته این امکان در حوادث غیر عمد وجود دارد و چنانچه حادثه‌ای از روی عمد اتفاق افتاده باشد نمی‌توان بیمه‌نامه را بعنوان وثیقه قبول کرد.

 

6- حدود خسارات بدنی در بیمه ثالث به چه شکل است؟

پوشش جانی بیمه شخص ثالث شامل دیه فوت، ارش یا دیه در صورت  نقص عضو و هزینه پزشکی است. از کاربردی‌ترین نکات بیمه ثالث این است که اگر در حادثه‌ای شخص زیان‌دیده بابت آسیب جانی از شرکت بیمه دیه یا ارش گرفته باشد لازم است بداند شرکت بیمه موظف است علاوه بر خسارت پرداخت شده، مبلغی هم بعنوان هزینه پزشکی پرداخت کند  تا زیان‌دیده بتواند آسیب ایجاد شده را جبران کند. طبق اصلاحیه جدید قانون بیمه شخص ثالث، راننده مقصر نیز می‌تواند علاوه بر ارش یا دیه در صورت لزوم هزینه پزشکی را از محل بیمه حوادث راننده (یکی از پوشش های بیمه شخص ثالث) از شرکت بیمه دریافت کند.

7- برای دریافت گواهی مفقودی بیمه شخص ثالث لازم به پرداخت هزینه نیست

اگر بیمه شخص ثالث خود را گم کردید شرکت بیمه مثل گذشته مدرکی به عنوان المثنی به شما ارایه نمی‌دهد؛ بلکه ملزم به ارائه گواهی مفقودی بیمه شخص ثالث است. لازم است بدانید صدور گواهی مفقودی جزو وظایف شرکت بیمه است که بابت آن نباید مبلغی دریافت کند.

8- برخورد وسیله نقلیه با خودروی پارک شده

در صورتی که در حادثه‌ای  یک خودرو با سرعت به ماشین‌ پارک شده‌ای برخورد کند و باعث جابجایی و برخورد آن با سایر خودروها شود، راننده مقصر مسئول جبران تمام خسارت‌های وارد شده است و تمام هزینه‌ها از محل بیمه ثالث خودروی مقصر پرداخت خواهد شد. درصورت فرار راننده مقصر، صاحبان خودروهای آسیب دیده می‌توانند خسارت خود را از بیمه بدنه خودروی خود دریافت کنند.